home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Seksuaalsus ja suhted

seksuaalsus

Mis on seksuaalsus?

Seksuaalsus haarab enda alla palju enamat kui lihtsalt seksi ja kuulub loomulikult ja lahutamatult iga inimese ellu sünnist surmani.

Oma olemuselt ei ole seksuaalsus niivõrd tegemine, kuivõrd olemine.

Seksuaalsuses on hõlmatud inimese:

Seksuaalsusest on mõjutatud sinu mõtted, fantaasiad, ihad, uskumused, suhtumine, väärtushinnangud, käitumine, tavad, rollid ja suhted. Rahuldust pakkuva seksuaalsuse kogemiseks ja väljendamiseks on hea tunda oma soove ja vajadusi ning hankida nende täitmiseks vajalikke teadmisi ja oskusi.

Seksuaalsust kogevad kõik, sõltumata vanusest, isiklikest suhetest ja seksuaalsest aktiivsusest.


Seksuaalsus on väga mitmekesine. Iga inimese seksuaalsus avaldub erinevalt ning on isesugune.

Sinu seksuaalsust kujundavad ja mõjutavad:

  • bioloogilised eeldused;
  • isiksuseomadused;
  • kasvukeskkond;
  • sind ümbritsevad inimesed;
  • kultuuriline ja ühiskondlik taust.

Igaühel on oma seksuaalsuse avastamises oma teekond. Eri eluperioodidel või eri partneritega võid kogeda oma seksuaalsust erinevalt ning seksil võib olla erinev emotsionaalne tähendus. Sinu seksuaalsus on pidevas muutumises ning juba ka täiskasvanueas võid oma seksuaalsuse juures avastada veel palju.

Paarisuhe

Inimesed saavad armastusest ja lähisuhetest erinevalt aru. See, mis väljendab armastust ühe jaoks, ei pruugi olla armastuse näitajaks teise jaoks. Paljud meist peavad läbima mitu paarisuhet, enne kui saavutavad suhte, kus armastus, eluterve seksuaalsus, pühendumine ja täiskasvanulikkus saavad enda ja partneri jaoks üheaegselt võimalikuks.

Paarisuhte loomine on seotud inimese alateadlike põhivajaduste ja emotsionaalsete valupunktidega, mida partnerid teineteise abil leevendada ja lahendada püüavad. Need probleemid, mille lahendamine lapsepõlve lähisuhetes kõige tuntavamalt pooleli jäi, avaldavad sinu partneri valikule olulist mõju. See tähendab lootust, et see osa sinust, mis jäi tähelepanu ja heakskiiduta lapsepõlves, leiaks armastust ja tunnustust paarisuhtes.

Paarisuhet alustades ei ole keegi selleks päriselt lõpuni valmis. Areng ja küpsemine saavadki toimuda paarisuhte kulgemise käigus.


Raskused suhtes võivad olla tegelikult areneva suhte märgiks. Nende lahendamine on suuresti seotud iseendast teadlikumaks saamisega ja valmisolekuga end kaaslasele avada.