home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Seksimise viisid

Tupeseks

Tupeseks ehk vaginaalne seks tähendab enamasti peenise sisestamist tuppe. Tupeseksi juurde võib kuuluda ka sõrmede, keele või seksmänguasja sisestamine tuppe. Tupeseksi puhul, nagu igas muus olukorras, tuleb arvestada partneri soovidega. Kui partner ei soovi tupeseksi pakkuda või saada, tuleb tema valikut austada.

Peenise tuppe viimise eelduseks on peenise kõvastumine ehk erektsioon ning tupe piisav märgumine. Kui erektsioon on ebapiisav või tupp vähemärgunud, tuleks võtta rohkem aega hellitusteks, et partnerid jõuaksid küllaldaselt erutuda. Kui üritada peenist, sõrmi või seksmänguasja tuppe viia enne, kui on tekkinud piisav tupe märgumine, võib see osutuda ebamugavaks või lausa valusaks või sootuks võimatuks. Kindlasti tuleks peenise sisestamisel arvestada, et see poleks kummalegi valulik. Tempo ning sügavus tuleks valida niisugune, mis on mõlemale partnerile meeldiv. Kui miski tundub ebamugav või valulik, tuleks tegevus peatada.

Tupeseksi puhul on alati võimalus rasestumiseks või nakatumiseks seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse. Seetõttu tuleks kasutada tõhusat rasestumisvastast vahendit ning pidada silmas turvaseksi põhimõtteid. Seksuaalsel teel levivad infektsioonid võivad levida ka puhastamata seksmänguasjade kaudu.

Pärakuseks

Pärakuseks ehk anaalseks on peenise sisestamine pärakusse. Siia hulka kuulub ka sõrme või seksmänguasja viimine pärakusse. Kui partner ei soovi osaleda pärakuseksis, tuleb seda soovi arvestada.

Kuna erinevalt tupest ei tooda pärak ise libestavat vedelikku, siis on nauditava pärakuseksi vältimatuks eelduseks rohke libesti kasutamine. Kuna päraku sulgurlihas on tugev, siis on vajalik lõõgastumine, hellitused ning lihase teadlik lõdvestamine, et peenise, sõrme või mänguasja sisestamine oleks võimalik ja valutu. Enne peenise sisestamist võib pärakut stimuleerida suu või sõrmega ning esmalt proovida sisestada üks sõrm. Millegi sisestamine pärakusse peaks toimuma aeglaselt, õrnalt ja partneriga suheldes, et vältida valu tekitamist. Pärast sõrme, peenise või mänguasja sisestamist pärasoolde tuleks enne selle tuppe või suhu sisestamist kas vahetada kondoomi või sõrm, peenis või mänguasi hoolikalt puhtaks pesta. Pärasooles on arvukalt baktereid, mis võivad põhjustada põletikku nii tupes kui ka peenisel.

Pärakuseksi puhul on rasestumise tõenäosus praktiliselt olematu. Kui aga sperma satub päraku ümbrusesse, lahklihale või tuppe, on võimalik rasestuda. Pärakuseksi puhul on risk seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse nakatumiseks suurem kui tupeseksi puhul, kuna pärakuseksi ajal tekivad naha ja limaskesta pisivigastused kergesti ning see muudab haigusetekitajate ülekande lihtsamaks. Pärakuseksi puhul peab silmas pidama turvaseksi põhimõtteid ning alati kasutama kondoomi ja ohtralt libestit.

Suuseks

Suuseks ehk oraalseks on suguelundite stimuleerimine huulte ja keelega. Suuga on võimalik stimuleerida nii kliitorit, häbememokki, tupesuuet, peenist, munandeid, lahkliha kui ka pärakut. Suguelundite hellitamisel suuga tuleb arvestada partneri soovidega ning nõusoleku mittesaamisel seda aktsepteerida.

Suguelundite hellitamisel võib kasutada mitmeid tehnikaid: musitamine, suudlemine, lakkumine, lutsutamine, keelega kiirete vibreerivate liigutuste tegemine, lisaks suule ka käte kasutamine, puhumine, häälega vibratsiooni tekitamine, suhuvõtmine. Eri tehnikate rakendamisel tuleb olla ettevaatlik, kasutada vähemalt esialgu õrnemaid liigutusi, vältida hammustamist või kriimustamist ja tugevat survet.
Suuseksi kaudu pole võimalik rasestuda, kuid on võimalus seksuaalsel teel levivate infektsioonide ülekandumiseks. Seetõttu tuleks suuseksi puhul kasutada kondoomi või turvakilet.

Eneserahuldamine

Eneserahuldamine ehk masturbeerimine on iseendale seksuaalse naudingu pakkumine. Ennast võib rahuldada kätega, seksmänguasjadega, mööbliesemetega, tarbekaupadega, jooksva veega või üldse midagi kasutamata. Eneserahuldamist harrastavad nii mehed kui ka naised, nii vanad kui ka noored, nii vallalised kui ka püsisuhtes inimesed, nii aktiivselt kui ka vähemaktiivselt seksi harrastavad inimesed jne.

Eneserahuldamine on tervislik, ohutu ja igati loomulik tegevus. Eneserahuldamine võib sulle pakkuda meeldivat seksuaalset naudingut. Samal ajal aitab see sul ka oma keha paremini tundma õppida. Samas ka see, kui sa eneserahuldamise vastu üldse huvi ei tunne, on täiesti normaalne.