Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus

Seksuaalvahekord

Mis on seks?

Seksuaalvahekord ehk seks on üks paljudest viisidest, kuidas oma seksuaalsust väljendada. Seks võib olla tunnete, armastuse ja läheduse väljendamise mooduseid. Teisalt võib seksuaalvahekorra eesmärk olla üksnes seksuaalse naudingu saamine või pakkumine, kinnitus enesehinnangule või pingete maandamise allikas. Suurte tunnetega ei pruugigi teinekord midagi pistmist olla.

Paljud seostavad seksi vaid vaginaalse vahekorraga. Seksuaalvahekorraks võib aga pidada kõikvõimalikke tegevusi, mis kutsuvad esile seksuaalset erutust ja naudingut.


Seksimiseks ei ole õigeid ja valesid viise. Igaühel on oma eelistused, mida, kuidas ja kui palju kogeda soovivad. Tuleb vaid arvestada sellega, et kõik osapooled oleksid nõus ning tegevused kõigile osapooltele meeldivad ja rahuldust pakkuvad.

Kas oled valmis?

Ainult sinul on õigus otsustada, kas ja millal soovid alustada seksuaaleluga. Igasuguse seksuaalse tegevuse eelduseks on mõlema partneri nõusolek, partnerite vaheline usaldus ja vastastikune mõistmine. Seks on alati nauditavam, kui sina ja sinu partner olete mõlemad selleks valmis.

Kui oled kindel, et oled valmis alustama seksuaalelu, siis mõtle kindlasti ka selle peale, kuidas vältida HIVd ja teisi seksuaalsel teel levivaid infektsioone. Kondoomi kasutamine kaitseb sind korraga nii soovimatu raseduse kui ka haigustesse nakatumise eest.

Vaatamata sellele, milline oli või saab olema sinu esimene seksuaalvahekord, tuleb meeles pidada, et sinu seksuaalsus muutub aja jooksul. See tähendab sinu mõtete, tunnete ja eelistuste muutumist. Tulevikus võib sul tekkida huvi asjade vastu, mis sulle praegu üldse meeldivad ei tundu. Seega on oluline teada, et lubad enda seksuaalsusel areneda ja jagad iseendas toimunud muutusi ka oma partneriga.

Nauditav seks

Üks peamisi põhjuseid ja motiive, miks inimesed seksuaalseid tegevusi nagu fantaseerimine, eneserahuldamine või seksuaalvahekord harrastavad, on soov naudingu järele. Lisaks füüsilisele erutusele ja naudingule võib seksiga kaasneda ka vaimne ja emotsionaalne rahulolutunne.

Seksuaalsetest tegevustest saadavat rahuldust aitab suurendada see, kui orgasmini jõudmisele keskendumise asemel püüad püsida hetkes ning nautida lähedust ja hellitusi. Nii eneserahuldamise kui ka seksuaalvahekorra puhul tasub soorituse asemel keskenduda kogu protsessile. Selle asemel, et alustada kohe suguelundite stimuleerimist, võib naudingut suurendada partneriga koos eelnevalt muude meeldivate tegevustega harrastamine. Näiteks vestlete, tantsite, kallistate, suudlete, teete teineteisele massaaži ning hellitatate kogu keha. Nahk on väga tundlik ning selle puudutamine erineval moel ja erinevatest paikadest võib olla meeldiv ja erutav. Lisaks valmistab eelmäng nii sinu keha kui meelt ette seksuaalvahekorraks.

Seksuaalne rahulolu ei võrdu alati seksuaalse rahulduse ehk orgasmiga. Võid nautida seksuaalseid tegevusi ilma orgasmini jõudmata, tundes siiski väga suurt seksuaalset rahuolu.


Igaühe jaoks on lõpmata hulk erinevaid võimalusi, kuidas seksuaalse rahulduseni jõuda ning mida rohkem õpid end tundma ning mida avameelsemalt suhtlete partneriga, seda suuremat ja mitmekesisemat naudingut on sul võimalik kogeda. Rahulduse saamine ja kogemine on iga inimese puhul unikaalne ning sõltub väga paljudest asjadest, näiteks stressitasemest, kehalisest seisundist, hormonaalsetest muutustest, ravimite tarvitamisest, vanusest, partnerist, eluperioodist jne.

Kui seks ei paku naudingut?

On inimesi, kes pole seksuaalsest naudingust huvitatud või ei koge seda ühegi tegevuse juures. See võib olla täiesti normaalne ja antud inimesele omane. Sellel võib aga ka olla mitmeid põhjuseid, millega tegeledes on võimalik õppida kogema seksuaalseid naudinguid.

Vahel võib juhtuda, et mõni seksuaalne tegevus osutub ebameeldivaks või tekitab vastakaid tundeid. Kui sina nii koged, siis saad langetada otsuse, kas soovid mingil muul moel seksuaalseid tegevusi jätkata või soovid antud hetkel selle tegevuse lõpetada. Nõustaja poole peaksid pöörduma juhul, kui seksuaalse sisuga mõtted, lähenemised ja tegevused on häirivad või tekitavad suurt hirmu ning muid ebameeldivaid tundeid.

Tupeseks

Tupeseks ehk vaginaalne seks tähendab enamasti peenise sisestamist tuppe. Tupeseksi juurde võib kuuluda ka sõrmede, keele või seksmänguasja sisestamine tuppe. Tupeseksi puhul, nagu igas muus olukorras, tuleb arvestada partneri soovidega. Kui partner ei soovi tupeseksi pakkuda või saada, tuleb tema valikut austada.

Peenise tuppe viimise eelduseks on peenise kõvastumine ehk erektsioon ning tupe piisav märgumine. Kui erektsioon on ebapiisav või tupp vähemärgunud, tuleks võtta rohkem aega hellitusteks, et partnerid jõuaksid küllaldaselt erutuda. Kui üritada peenist, sõrmi või seksmänguasja tuppe viia enne, kui on tekkinud piisav tupe märgumine, võib see osutuda ebamugavaks või lausa valusaks või sootuks võimatuks. Kindlasti tuleks peenise sisestamisel arvestada, et see poleks kummalegi valulik. Tempo ning sügavus tuleks valida niisugune, mis on mõlemale partnerile meeldiv. Kui miski tundub ebamugav või valulik, tuleks tegevus peatada.

Tupeseksi puhul on alati võimalus rasestumiseks või nakatumiseks seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse. Seetõttu tuleks kasutada tõhusat rasestumisvastast vahendit ning pidada silmas turvaseksi põhimõtteid. Seksuaalsel teel levivad infektsioonid võivad levida ka puhastamata seksmänguasjade kaudu.

Pärakuseks

Pärakuseks ehk anaalseks on peenise sisestamine pärakusse. Siia hulka kuulub ka sõrme või seksmänguasja viimine pärakusse. Kui partner ei soovi osaleda pärakuseksis, tuleb seda soovi arvestada.

Kuna erinevalt tupest ei tooda pärak ise libestavat vedelikku, siis on nauditava pärakuseksi vältimatuks eelduseks rohke libesti kasutamine. Kuna päraku sulgurlihas on tugev, siis on vajalik lõõgastumine, hellitused ning lihase teadlik lõdvestamine, et peenise, sõrme või mänguasja sisestamine oleks võimalik ja valutu. Enne peenise sisestamist võib pärakut stimuleerida suu või sõrmega ning esmalt proovida sisestada üks sõrm. Millegi sisestamine pärakusse peaks toimuma aeglaselt, õrnalt ja partneriga suheldes, et vältida valu tekitamist. Pärast sõrme, peenise või mänguasja sisestamist pärasoolde, tuleks enne selle tuppe või suhu sisestamist kas vahetada kondoomi või sõrm, peenis või mänguasi hoolikalt puhtaks pesta. Pärasooles on arvukalt baktereid, mis võivad põhjustada põletikku nii tupes kui ka peenisel.

Pärakuseksi puhul on rasestumise tõenäosus praktiliselt olematu. Kui aga sperma satub päraku ümbrusesse, lahklihale või tuppe, on võimalik rasestuda. Pärakuseksi puhul on risk seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse nakatumiseks suurem kui tupeseksi puhul, kuna pärakuseksi puhul tekivad naha ja limaskesta pisivigastused kergesti ning see muudab haigustekitajate ülekande lihtsamaks. Pärakuseksi puhul peab silmas pidama turvaseksi põhimõtteid ning alati kasutama kondoomi ja ohtralt libestit.

Suuseks

Suuseks ehk oraalseks on suguelundite stimuleerimine huulte ja keelega. Suuga on võimalik stimuleerida nii kliitorit, häbememokki, tupesuuet, peenist, munandeid, lahkliha kui ka pärakut. Suguelundite hellitamisel suuga tuleb arvestada partneri soovidega ning nõusoleku mitte saamisel seda aktsepteerida.

Suguelundite hellitamisel võib kasutada mitmeid tehnikaid: musitamine, suudlemine, lakkumine, lutsutamine, keelega kiirete vibreerivate liigutuste tegemine, lisaks suule ka käte kasutamine, puhumine, häälega vibratsiooni tekitamine, suhuvõtmine. Erinevate tehnikate rakendamisel tuleb olla ettevaatlik, kasutada vähemalt esialgu õrnemaid liigutusi, vältida hammustamist või kriimustamist ja tugevat survet.

Suuseksi kaudu pole võimalik rasestuda, kuid on võimalus seksuaalsel teel levivate infektsioonide ülekandumiseks. Seetõttu tuleks suuseksi puhul kasutada kondoomi või turvakilet.

Eneserahuldamine

Eneserahuldamine ehk masturbeerimine on iseendale seksuaalse naudingu pakkumine. Ennast võib rahuldada kätega, seksmänguasjadega, mööbliesemetega, tarbekaupadega, jooksva veega või üldse midagi kasutamata. Eneserahuldamist harrastavad nii mehed kui naised, nii vanad kui noored, nii vallalised kui püsisuhtes inimesed, nii aktiivselt kui vähemaktiivselt seksi harrastavad inimesed jne.

Eneserahuldamine on tervislik, ohutu ja igati loomulik tegevus. Eneserahuldamine võib sulle pakkuda meeldivat seksuaalset naudingut. Samal ajal aitab see sul ka oma keha paremini tundma õppida. Samas ka see, kui sa eneserahuldamise vastu üldse huvi ei tunne, on täiesti normaalne.

Seksuaalvahekorrast loobumine

Sa võid otsustada seksuaalvahekorrast loobuda või seda edasi lükata − seda nii päris esimese vahekorra puhul kui ka uue partneriga. See, kui kaugele keegi soovib seksuaalsete tegevustega minna, on igaühe enda otsustada. Mitte keegi teine ei saa öelda, millal on selle jaoks õige aeg või koht.

Seksuaalvahekorrast hoidumine ei tähenda, et peaksid oma seksuaalsusest lahti ütlema. See võib olla hoopis eluterve ja vastutustundlik valik, mida sul on õigus teha erinevatel põhjustel. Sellise otsuse võid teha ka peale vahekorras olemise kogemust, mil otsustad järgmise seksuaalvahekorraga oodata.

Seksuaalsete naudingute saamiseks on palju erinevaid viise. Näiteks ei lähe kaugemale kallistustest ja suudlustest või väldid küll tupe-, suu- ja pärakuseksi, kuid rahuldad iseennast, silitatate partneriga üksteise keha, hellitate teineteist käega, seksleludega või muul moel. Igal juhul on seejuures oluline, et pead silmas turvaseksi põhimõtteid.