home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Millega pead arvestama erinevate seksimisviiside puhul?

Anaalseks ehk pärakuseks

Passiivset ja aktiivset anaalseksi eristab muidugi asend, aga erinevus on ka nakatumisohu poolest.

Passiivne anaalseks ehk „taha saamine”

Passiivne anaalseks on äärmiselt riskantne kõigi suguhaiguste nakatumise osas. Kõige ohtlikum on, kui partner sinusse lõpetab. Päraku limaskest imab vedelikke otse vereringesse ja kui partneri spermas on HIVd, siis imendub ka viirus otse sinu verre. Kusjuures on oluline teada, et HIVd leidub ka eelspermas.

Kondoomid on küll tõhusad, aga üksikutel juhtudel (genitaalherpes, kondüloomid), võivad ikkagi edasi kanduda, eriti kui kondoom ei kata kogu peenisetüve kuni peenisejuureni.

Aktiivne anaalseks ehk „taha panemine”

Aktiivne anaalseks ilma kondoomita on passiivsest anaalseksist veidi vähem riskantne, kuid oht nakatuda on ikkagi olemas. Päraku sees või selle vahetus ümbruses leiduvad infektsioonid võivad panevat partnerit nakatada, kandudes edasi tema kusiti kaudu.

Kasuta kindlasti libesteid, sest pärakus ja jämesooles puuduvad looduslikud libestavad ained nagu tupes. Seega pead olema ettevaatlik, sest on väga lihtne tekitada sisemisi vigastusi, kuhu võivad sattuda bakterid ja viirused (näiteks HIVd või hepatiiti põhjustavad viirused).

Kuidas riski vähendada? Kasuta anaalseksi tehes alati kondoomi! Kui seksid korraga mitme partneriga, kasuta igaühe puhul uut kondoomi.

Fisting ehk seks käega või sõrmega

Fisting on üsna ohutu, välja arvatud juhul, kui kätel on lahtised haavad. Ohutu ei ole ka juhul, kui teed fisting‘ut mitmele partnerile järjest ja käele on jäänud HIVga nakatunud partneri pärakulima või veri, siis võib see nakatada ka teist partnerit.

Kuidas riski vähendada? Kasuta näiteks meditsiinilisi kummikindaid.

Oraalseks ehk „suhu võtmine“ ja „suhu andmine“

Kuigi oraalseks pole nii ohtlik kui anaalseks, võivad selle käigus levida kõik suguhaigused. Partneri kusitist satuvad haigustekitajad sinu kurku ning põhjustavad seal nakkuse. Samuti võivad oraalseksi ajal sinu kurgus leiduvad haigusetekitajad levida partneri kusitisse.

Kõri ei ole nakkustele nii vastuvõtlik kui pärak. Sülg tänu oma eriomadustele neutraliseerib mõningaid nakkusi, sealhulgas HIVd. Samuti ei ima suu ja kõri nii tõhusalt vedelikke vereringesse kui päraku limaskest.

Kui partner sul suhu võtab, siis HIVsse nakatumise oht on minimaalne, kuid palju lihtsamini võid saada muid haigusi nagu klamüdioos, trihhomoniaas, gonorröa, herpes ja süüfilis.

Nakatumise oht on suurem, kui sul on veritsevad, kriimustatud või vigastatud igemed, haavandid suus või kurgupõletik. Vahetult enne oraalseksi tegemist ei ole ka soovitatav hambaid harjata.

Kuidas riski vähendada? Kasuta oraalseksi tehes alati kondoomi! HIV saamine on suhteliselt ebatõenäoline, kui partner sulle suhu ei lõpeta.

Rimming ehk päraku lakkumine

Ohud on siin seoses rooja suhu sattumisega. Kõige sagedamini saadakse päraku lakkumisest A-hepatiiti. Ka gonorröa ja mitmed soolenakkused levivad sel moel.

Kuidas riski vähendada? A-hepatiiti nakatumise eest kaitseb vaktsineerimine! Uuri seda võimalust oma perearstilt.

Tupeseks ehk vaginaalne seks

Naisega seksides kehtivad täpselt samad reeglid ja ohud nagu mehega seksides. Ilma kondoomita võid nakatuda kõigisse suguhaigustesse, ka HIVsse. Võib tunduda ebavajalik ja tüütu, aga tegelikult peaks kondoomi kasutama ka naisega oraal- või anaalseksi tehes.

Kuidas riski vähendada? Kasuta alati kondoomi!